ITT Cannon, LLC MS3121F20-16SX
MS3121F20-16SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3121F20-16SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS CBL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3121F20-16SX.pdf
Availability of MS3121F20-16SX
QUANTITY
MS3121F20-16SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3121F20-16SX
Internal Part NumberEIS-MS3121F20-16SX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3121F20-16SX
Related LinksMS3121F, MS3121F20-16SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3121F20-16SX Details Description
Related parts for MS3121F20-16SX
RES ARRAY 4 RES 24 OHM 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 20-QFN datasheet.pdf
IC UART 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 20HTSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
POT 500 OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf