Amphenol Industrial MS3121F22-32S
MS3121F22-32S picture photo
Mfg. Part Number
MS3121F22-32S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3121F22-32S.pdf
Availability of MS3121F22-32S
QUANTITY
MS3121F22-32S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3121F22-32S
Internal Part NumberEIS-MS3121F22-32S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3121F22-32S
Related LinksMS3121, MS3121F22-32S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3121F22-32S Details Description
Related parts for MS3121F22-32S
CONN HEADER 24POS 3MM VERT TIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X25.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 10V X7S 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 7POS TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 60V FLATPACK datasheet.pdf