Amphenol Industrial MS3121F22-41PLC
MS3121F22-41PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3121F22-41PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3121F22-41PLC.pdf
Availability of MS3121F22-41PLC
QUANTITY
MS3121F22-41PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3121F22-41PLC
Internal Part NumberEIS-MS3121F22-41PLC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3121F22-41PLC
Related LinksMS3121F, MS3121F22-41PLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3121F22-41PLC Details Description
Related parts for MS3121F22-41PLC
CONN RECEPT 2POS W/PIN INSERT datasheet.pdf
IC DUAL BCD UP-COUNTER 16-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 10POS datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 5.6K OHM 4SIP datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf