Amphenol Industrial MS3121F22-55SLC
MS3121F22-55SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3121F22-55SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS INLINE SKT
Datasheet Download
MS3121F22-55SLC.pdf
Availability of MS3121F22-55SLC
QUANTITY
MS3121F22-55SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3121F22-55SLC
Internal Part NumberEIS-MS3121F22-55SLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3121F22-55SLC
Related LinksMS3121F, MS3121F22-55SLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3121F22-55SLC Details Description
Related parts for MS3121F22-55SLC
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FAN HEATER 800W 240V 7.5X4X5.3" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
LED COB WHT 7.5MM 3000K 80CRI datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
750 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf