Vishay/Dale RCP2512W50R0JET
RCP2512W50R0JET picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512W50R0JET
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 50 OHM 5% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512W50R0JET.pdf
Availability of RCP2512W50R0JET
QUANTITY
RCP2512W50R0JET Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512W50R0JET
Internal Part NumberEIS-RCP2512W50R0JET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTray
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512W50R0JET
Related LinksRCP2512, RCP2512W50R0JET Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512W50R0JET Details Description
Related parts for RCP2512W50R0JET
CONN HEADER 7POS .156 VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 9.53M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOOTSEAL 12MM BLACK HEX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC CLK MULTIPLIER PLL 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf