ITT Cannon, LLC MS3122E20-16SX
MS3122E20-16SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3122E20-16SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3122E20-16SX.pdf
Availability of MS3122E20-16SX
QUANTITY
MS3122E20-16SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3122E20-16SX
Internal Part NumberEIS-MS3122E20-16SX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3122E20-16SX
Related LinksMS3122E, MS3122E20-16SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3122E20-16SX Details Description
Related parts for MS3122E20-16SX
IC REG LDO 8V 1A DDPAK datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 5POS datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN STR RCPT CRIMP SKT BRN datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 400MA 350 MOHM datasheet.pdf