Amphenol Industrial MS3124E16-23S(LC)
MS3124E16-23S(LC) picture photo
Mfg. Part Number
MS3124E16-23S(LC)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 23POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
MS3124E16-23S(LC).pdf
Availability of MS3124E16-23S(LC)
QUANTITY
MS3124E16-23S(LC) Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124E16-23S(LC)
Internal Part NumberEIS-MS3124E16-23S(LC)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (22)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124E16-23S(LC)
Related LinksMS3124E1, MS3124E16-23S(LC) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124E16-23S(LC) Details Description
Related parts for MS3124E16-23S(LC)
IC REG LDO ADJ 1A 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC I2C MUX 4CH BI-DIR 20-TSSOP datasheet.pdf
HEAT SINK 29MM X 29MM X 7.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
TPS71933-28EVM-213 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 35POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 495VWM 760VC SMA datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .050 THRUHL datasheet.pdf