Amphenol Industrial MS3124E22-41PLC
MS3124E22-41PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3124E22-41PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
MS3124E22-41PLC.pdf
Availability of MS3124E22-41PLC
QUANTITY
MS3124E22-41PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124E22-41PLC
Internal Part NumberEIS-MS3124E22-41PLC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124E22-41PLC
Related LinksMS3124E, MS3124E22-41PLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124E22-41PLC Details Description
Related parts for MS3124E22-41PLC
Connector Header 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 8K 16MHZ OTP 44PLCC datasheet.pdf
BATT VRLA 12V 33AH datasheet.pdf
RES SMD 15.8KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SOCKET INDICATOR RECTA PNL MNT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
LENS ROUND 1 POS 16MM D 8.6MMH datasheet.pdf