Amphenol Industrial MS3124F14-18S
MS3124F14-18S picture photo
Mfg. Part Number
MS3124F14-18S
Brief Description
CONN RCPT 18POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
MS3124F14-18S.pdf
Availability of MS3124F14-18S
QUANTITY
MS3124F14-18S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124F14-18S
Internal Part NumberEIS-MS3124F14-18S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124F14-18S
Related LinksMS3124, MS3124F14-18S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124F14-18S Details Description
Related parts for MS3124F14-18S
RES SMD 4.87K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSID 0-50MV DIP datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 5NS 256FPBGA datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
LUG COPPER BLANK TONGUE datasheet.pdf
CERAMIC FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf