Amphenol Industrial MS3124F20-16SZ
MS3124F20-16SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3124F20-16SZ
Brief Description
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS3124F20-16SZ.pdf
Availability of MS3124F20-16SZ
QUANTITY
MS3124F20-16SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124F20-16SZ
Internal Part NumberEIS-MS3124F20-16SZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124F20-16SZ
Related LinksMS3124F, MS3124F20-16SZ Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124F20-16SZ Details Description
Related parts for MS3124F20-16SZ
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
TRANS RF NPN 6V 35MA TSFP-3 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 6.3KV SL RADIAL datasheet.pdf
CABLE GLAND MBFK 25 13-18MM datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf