Amphenol Industrial MS3124F24-61PZ
MS3124F24-61PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3124F24-61PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS3124F24-61PZ.pdf
Availability of MS3124F24-61PZ
QUANTITY
MS3124F24-61PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124F24-61PZ
Internal Part NumberEIS-MS3124F24-61PZ
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124F24-61PZ
Related LinksMS3124F, MS3124F24-61PZ Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124F24-61PZ Details Description
Related parts for MS3124F24-61PZ
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PIN SEAL PROTECTOR datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 10K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
L37-3F TO-220 0.25MM W/ADH datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 256MA 240 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 900OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
IC SENSOR TEMP/RH DGTL 6DFN IND datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CTV 55C 55#20 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 470 UF 20% 16 V datasheet.pdf