ITT Cannon, LLC MS3126E14-15PF0
MS3126E14-15PF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3126E14-15PF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT PLUG 15POS
Datasheet Download
MS3126E14-15PF0.pdf
Availability of MS3126E14-15PF0
QUANTITY
MS3126E14-15PF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126E14-15PF0
Internal Part NumberEIS-MS3126E14-15PF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126E14-15PF0
Related LinksMS3126E, MS3126E14-15PF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3126E14-15PF0 Details Description
Related parts for MS3126E14-15PF0
RES 3.6K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 76.9 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC DUAL RS232 ESD-PROT 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 142K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf