Amphenol Industrial MS3126E14-18SLC
MS3126E14-18SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3126E14-18SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SKT
Datasheet Download
MS3126E14-18SLC.pdf
Availability of MS3126E14-18SLC
QUANTITY
MS3126E14-18SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126E14-18SLC
Internal Part NumberEIS-MS3126E14-18SLC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126E14-18SLC
Related LinksMS3126E, MS3126E14-18SLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126E14-18SLC Details Description
Related parts for MS3126E14-18SLC
CAP CER 2200PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 7.5KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC VCXO 1.2687GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
RES 3K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
1.25MM M/M 20POS 26AWG 300MM datasheet.pdf