Amphenol Industrial MS3126E16-26SW
MS3126E16-26SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3126E16-26SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3126E16-26SW.pdf
Availability of MS3126E16-26SW
QUANTITY
MS3126E16-26SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126E16-26SW
Internal Part NumberEIS-MS3126E16-26SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126E16-26SW
Related LinksMS3126E, MS3126E16-26SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126E16-26SW Details Description
Related parts for MS3126E16-26SW
CONN FPC BOTTOM 61POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 2AG datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
WRMNT PLUG CONN 34 CONT CLOSED E datasheet.pdf
CAP CER 100PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf