Amphenol Industrial MS3126F14-12SX
MS3126F14-12SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F14-12SX
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3126F14-12SX.pdf
Availability of MS3126F14-12SX
QUANTITY
MS3126F14-12SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F14-12SX
Internal Part NumberEIS-MS3126F14-12SX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F14-12SX
Related LinksMS3126F, MS3126F14-12SX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126F14-12SX Details Description
Related parts for MS3126F14-12SX
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 8W datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 400MA 200 MOHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 147 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
1.00MM DIA WTB REC 7CKT datasheet.pdf