Amphenol Industrial MS3126F14-19PY
MS3126F14-19PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F14-19PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3126F14-19PY.pdf
Availability of MS3126F14-19PY
QUANTITY
MS3126F14-19PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F14-19PY
Internal Part NumberEIS-MS3126F14-19PY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F14-19PY
Related LinksMS3126F, MS3126F14-19PY Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126F14-19PY Details Description
Related parts for MS3126F14-19PY
CONN HEADER .100 DUAL STR 56POS datasheet.pdf
IC DRVR XFRMR CMOS PCMCIA 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 156POS GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf