Amphenol Industrial MS3126P14-19SW
MS3126P14-19SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3126P14-19SW
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3126P14-19SW.pdf
Availability of MS3126P14-19SW
QUANTITY
MS3126P14-19SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126P14-19SW
Internal Part NumberEIS-MS3126P14-19SW
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126P14-19SW
Related LinksMS3126P, MS3126P14-19SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126P14-19SW Details Description
Related parts for MS3126P14-19SW
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
VARISTOR 558V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 3A TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV PHVOLT 8DIP datasheet.pdf
MCBASIC, TP/FO-MM1300-ST datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP POLY 150UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf