Amphenol Aerospace Operations MS3450LS22-2S
MS3450LS22-2S picture photo
Mfg. Part Number
MS3450LS22-2S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3450LS22-2S.pdf
Availability of MS3450LS22-2S
QUANTITY
MS3450LS22-2S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3450LS22-2S
Internal Part NumberEIS-MS3450LS22-2S
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert22-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating46A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3450LS22-2S
Related LinksMS3450, MS3450LS22-2S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3450LS22-2S Details Description
Related parts for MS3450LS22-2S
CAP CER 0.033UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 500MA 120 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMA datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf