Amphenol Aerospace Operations MS3450LS24-10P
MS3450LS24-10P picture photo
Mfg. Part Number
MS3450LS24-10P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3450LS24-10P.pdf
Availability of MS3450LS24-10P
QUANTITY
MS3450LS24-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3450LS24-10P
Internal Part NumberEIS-MS3450LS24-10P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating46A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3450LS24-10P
Related LinksMS3450L, MS3450LS24-10P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3450LS24-10P Details Description
Related parts for MS3450LS24-10P
KNOB BLK GLOSS .50"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 48MINIBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf
PELTIER SH14,15,06,L,W4.5 datasheet.pdf
RES 3.79K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf
BE/CU SHIELDING GASKET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 0-480WG 4-20MA datasheet.pdf
JT 6C 6#20 SKT WALL RECP datasheet.pdf
CAP 10 UF 20% 35 V datasheet.pdf