Amphenol Aerospace Operations MS3451L24-28P
MS3451L24-28P picture photo
Mfg. Part Number
MS3451L24-28P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3451L24-28P.pdf
Availability of MS3451L24-28P
QUANTITY
MS3451L24-28P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3451L24-28P
Internal Part NumberEIS-MS3451L24-28P
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C