Amphenol Aerospace Operations MS3454L20-22S
MS3454L20-22S picture photo
Mfg. Part Number
MS3454L20-22S
Brief Description
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS3454L20-22S.pdf
Availability of MS3454L20-22S
QUANTITY
MS3454L20-22S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3454L20-22S
Internal Part NumberEIS-MS3454L20-22S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert20-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A, 46A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3454L20-22S
Related LinksMS3454, MS3454L20-22S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3454L20-22S Details Description
Related parts for MS3454L20-22S
HOOK-UP STRND 20AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 15MA SOD123 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC EMBEDDED CTLR 128LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 50 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf