Amphenol Aerospace Operations MS3456L22-4S
MS3456L22-4S picture photo
Mfg. Part Number
MS3456L22-4S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3456L22-4S.pdf
Availability of MS3456L22-4S
QUANTITY
MS3456L22-4S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3456L22-4S
Internal Part NumberEIS-MS3456L22-4S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert22-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A, 46A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3456L22-4S
Related LinksMS3456, MS3456L22-4S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3456L22-4S Details Description
Related parts for MS3456L22-4S
EDGECARD 120POS .050 PCI32 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE CHASSIS MNT datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADR 20POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
LENS 1POS 25MM SQUARE OD 8.77MM datasheet.pdf
THERMTRANS COMP LABEL ADH TEDLAR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 10% 800V RADIAL datasheet.pdf