ITT Cannon, LLC MS3470L12-10SW
MS3470L12-10SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L12-10SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3470L12-10SW.pdf
Availability of MS3470L12-10SW
QUANTITY
MS3470L12-10SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L12-10SW
Internal Part NumberEIS-MS3470L12-10SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L12-10SW
Related LinksMS3470L, MS3470L12-10SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3470L12-10SW Details Description
Related parts for MS3470L12-10SW
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 560PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
PLUG 3.5MM 3P INSULATED datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
MINIFIT TERM CRP FEM LSE BS 50AU datasheet.pdf
E2 DIE WHIRLPOOL STAR RING datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR BALUN RF 174MHZ-860MHZ SMD datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1K OHM 10% 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf