ITT Cannon, LLC MS3470L14-12A
MS3470L14-12A picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L14-12A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 12POS PIN WALL MNT
Datasheet Download
MS3470L14-12A.pdf
Availability of MS3470L14-12A
QUANTITY
MS3470L14-12A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L14-12A
Internal Part NumberEIS-MS3470L14-12A
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L14-12A
Related LinksMS3470, MS3470L14-12A Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3470L14-12A Details Description
Related parts for MS3470L14-12A
IC FLASH 2MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOP datasheet.pdf
SOLID STATE 3PHASE 24VDC 9A DIN datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 40A LTPS datasheet.pdf