Amphenol Aerospace Operations MS3470L18-8SWLC
MS3470L18-8SWLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L18-8SWLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
MS3470L18-8SWLC.pdf
Availability of MS3470L18-8SWLC
QUANTITY
MS3470L18-8SWLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L18-8SWLC
Internal Part NumberEIS-MS3470L18-8SWLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert18-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L18-8SWLC
Related LinksMS3470L, MS3470L18-8SWLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470L18-8SWLC Details Description
Related parts for MS3470L18-8SWLC
IC REG LDO 12V 1A DDPAK datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 300VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.8A 102 MOHM datasheet.pdf
GASKET FAB/FOAM 5.1X457.2MM RECT datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.604 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.332 OHM 1% 10W datasheet.pdf