TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L20-39SZ-LC
MS3470L20-39SZ-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L20-39SZ-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT
Datasheet Download
MS3470L20-39SZ-LC.pdf
Availability of MS3470L20-39SZ-LC
QUANTITY
MS3470L20-39SZ-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L20-39SZ-LC
Internal Part NumberEIS-MS3470L20-39SZ-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L20-39SZ-LC
Related LinksMS3470L2, MS3470L20-39SZ-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L20-39SZ-LC Details Description
Related parts for MS3470L20-39SZ-LC
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 46V SNT-4A datasheet.pdf
CAP MICA 750PF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 176POS TYPE D VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 16HTSS datasheet.pdf