TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L22-55BW
MS3470L22-55BW picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L22-55BW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT
Datasheet Download
MS3470L22-55BW.pdf
Availability of MS3470L22-55BW
QUANTITY
MS3470L22-55BW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L22-55BW
Internal Part NumberEIS-MS3470L22-55BW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L22-55BW
Related LinksMS3470L, MS3470L22-55BW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L22-55BW Details Description
Related parts for MS3470L22-55BW
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
WIRE STRIP/CUTTER P10 22-10AWG datasheet.pdf
CBL RIBN 17COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 17POS 3.81MM PCB datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.5A 16SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 12POS PCB datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
HEADER 30POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CAP CER 6200PF 100V U2J 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 35V X7R 0402 datasheet.pdf