TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L22-55PZ
MS3470L22-55PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L22-55PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS3470L22-55PZ.pdf
Availability of MS3470L22-55PZ
QUANTITY
MS3470L22-55PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L22-55PZ
Internal Part NumberEIS-MS3470L22-55PZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L22-55PZ
Related LinksMS3470L, MS3470L22-55PZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L22-55PZ Details Description
Related parts for MS3470L22-55PZ
DIODE SCHOTTKY 30V 1A POWERDI323 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 150 OHM 2512 datasheet.pdf
SLIT .5MM INSERT TYPE FOR E3S-CT datasheet.pdf
IC OTP 4MBIT 70NS 44PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 2% 1W 2512 datasheet.pdf