TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L24-61S
MS3470L24-61S picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L24-61S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS3470L24-61S.pdf
Availability of MS3470L24-61S
QUANTITY
MS3470L24-61S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L24-61S
Internal Part NumberEIS-MS3470L24-61S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L24-61S
Related LinksMS3470, MS3470L24-61S Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L24-61S Details Description
Related parts for MS3470L24-61S
FERRITE CHIP 470 OHM 200MA 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 33QFN datasheet.pdf
CAP CER 680PF 2KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC PLAD datasheet.pdf
METAL P-CLAMP datasheet.pdf
PLUG COMPONENT 6POS datasheet.pdf