Souriau Connection Technology MS3470W145S
MS3470W145S picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W145S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3470W145S.pdf
Availability of MS3470W145S
QUANTITY
MS3470W145S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W145S
Internal Part NumberEIS-MS3470W145S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 G Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert14-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W145S
Related LinksMS347, MS3470W145S Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS3470W145S Details Description
Related parts for MS3470W145S
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 339 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.12 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
RBO 16-3L/FE-HC datasheet.pdf
47UF 100V 10X16 85C RAD datasheet.pdf