Amphenol Aerospace Operations MS3470W18-32PLC
MS3470W18-32PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W18-32PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
MS3470W18-32PLC.pdf
Availability of MS3470W18-32PLC
QUANTITY
MS3470W18-32PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W18-32PLC
Internal Part NumberEIS-MS3470W18-32PLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W18-32PLC
Related LinksMS3470W, MS3470W18-32PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470W18-32PLC Details Description
Related parts for MS3470W18-32PLC
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 30POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ATTENUATOR QMA 6GHZ 50OHM 2DB datasheet.pdf