TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470W24-61PY-LC
MS3470W24-61PY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W24-61PY-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN
Datasheet Download
MS3470W24-61PY-LC.pdf
Availability of MS3470W24-61PY-LC
QUANTITY
MS3470W24-61PY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W24-61PY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3470W24-61PY-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W24-61PY-LC
Related LinksMS3470W2, MS3470W24-61PY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470W24-61PY-LC Details Description
Related parts for MS3470W24-61PY-LC
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 10POS PNL MNT datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M18 5MM NO datasheet.pdf
LED OSLON WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 6.5VOUT 25W datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
M4 ANGLED COAXIAL DIFFUSE 5M datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1W MELF datasheet.pdf