Amphenol Aerospace Operations MS3471A8-33S
MS3471A8-33S picture photo
Mfg. Part Number
MS3471A8-33S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3471A8-33S.pdf
Availability of MS3471A8-33S
QUANTITY
MS3471A8-33S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471A8-33S
Internal Part NumberEIS-MS3471A8-33S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert8-33
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471A8-33S
Related LinksMS3471, MS3471A8-33S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3471A8-33S Details Description
Related parts for MS3471A8-33S
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 12-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 3.3V 10W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
64 STUDIO MOBILE ACCESS CLIENT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC DO-214AC datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 180 OHM 16SOIC datasheet.pdf