TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471L12-10PY-LC
MS3471L12-10PY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L12-10PY-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT INLINE 10POS PIN
Datasheet Download
MS3471L12-10PY-LC.pdf
Availability of MS3471L12-10PY-LC
QUANTITY
MS3471L12-10PY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L12-10PY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3471L12-10PY-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L12-10PY-LC
Related LinksMS3471L1, MS3471L12-10PY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471L12-10PY-LC Details Description
Related parts for MS3471L12-10PY-LC
RES SMD 36 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf