TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471L14-19PY
MS3471L14-19PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L14-19PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3471L14-19PY.pdf
Availability of MS3471L14-19PY
QUANTITY
MS3471L14-19PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L14-19PY
Internal Part NumberEIS-MS3471L14-19PY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L14-19PY
Related LinksMS3471L, MS3471L14-19PY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471L14-19PY Details Description
Related parts for MS3471L14-19PY
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8TSSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW TSLP-3 datasheet.pdf
CONN DUST CAP FOR RJ11 CONNECTOR datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 680MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
RES 444.4 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HOUSING PPE BLK 4.31"L X 1.89"W datasheet.pdf
CONN FPC 45POS 0.30MM R/A datasheet.pdf