Amphenol Aerospace Operations MS3471L18-11SW
MS3471L18-11SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L18-11SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3471L18-11SW.pdf
Availability of MS3471L18-11SW
QUANTITY
MS3471L18-11SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L18-11SW
Internal Part NumberEIS-MS3471L18-11SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L18-11SW
Related LinksMS3471L, MS3471L18-11SW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3471L18-11SW Details Description
Related parts for MS3471L18-11SW
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 1.3 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 7A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 150MW 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 24NH 230MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
RES 910 OHM 13W 5% AXIAL datasheet.pdf