TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471L22-55AW
MS3471L22-55AW picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L22-55AW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT INLINE 55POS PIN
Datasheet Download
MS3471L22-55AW.pdf
Availability of MS3471L22-55AW
QUANTITY
MS3471L22-55AW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L22-55AW
Internal Part NumberEIS-MS3471L22-55AW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L22-55AW
Related LinksMS3471L, MS3471L22-55AW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471L22-55AW Details Description
Related parts for MS3471L22-55AW
EVAL BOARD UPC8163TB 1.9GHZ datasheet.pdf
RES 87.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 2 PORT datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
3300UF 6,3V 10X20MM 85C 3500H datasheet.pdf