TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471L22-55AY
MS3471L22-55AY picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L22-55AY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT INLINE 55POS PIN
Datasheet Download
MS3471L22-55AY.pdf
Availability of MS3471L22-55AY
QUANTITY
MS3471L22-55AY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L22-55AY
Internal Part NumberEIS-MS3471L22-55AY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L22-55AY
Related LinksMS3471L, MS3471L22-55AY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471L22-55AY Details Description
Related parts for MS3471L22-55AY
TRANS NPN DARL 60V 2A ATV datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 UNF 5V MINI datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS 2MM R/A T/H datasheet.pdf
UNV,PWR,MDL,ASY,R/A,HDR datasheet.pdf
RES 392 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 15ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
OSC XO 2.048MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf