Amphenol Aerospace Operations MS3471W14-5BW
MS3471W14-5BW picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W14-5BW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 5POS INLINE SKT
Datasheet Download
MS3471W14-5BW.pdf
Availability of MS3471W14-5BW
QUANTITY
MS3471W14-5BW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W14-5BW
Internal Part NumberEIS-MS3471W14-5BW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert14-5
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W14-5BW
Related LinksMS3471, MS3471W14-5BW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3471W14-5BW Details Description
Related parts for MS3471W14-5BW
CONN JACK 12POS FEMALE CIRC datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 64EASYBGA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FUSE 24VDC W/LED datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf
TERM SPLICE NON INS 4.0" datasheet.pdf
LED MODULE 17W 5000K CCT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS CABLE PIN datasheet.pdf