TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471W20-16PX
MS3471W20-16PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W20-16PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3471W20-16PX.pdf
Availability of MS3471W20-16PX
QUANTITY
MS3471W20-16PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W20-16PX
Internal Part NumberEIS-MS3471W20-16PX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W20-16PX
Related LinksMS3471W, MS3471W20-16PX Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471W20-16PX Details Description
Related parts for MS3471W20-16PX
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 16POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 620MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLSTOP ROLLER datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 42MM datasheet.pdf
IC HUB CTLR USB 2.0 24QFN datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf