TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471W20-39SX
MS3471W20-39SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W20-39SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3471W20-39SX.pdf
Availability of MS3471W20-39SX
QUANTITY
MS3471W20-39SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W20-39SX
Internal Part NumberEIS-MS3471W20-39SX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W20-39SX
Related LinksMS3471W, MS3471W20-39SX Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471W20-39SX Details Description
Related parts for MS3471W20-39SX
CONN HEADR BRKWAY .100 34POS STR datasheet.pdf
IC ADC 3.5DIGIT LCD/LED 44MQFP datasheet.pdf
BLOCK SUPPORT DIRECT MOUNT 2PC datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 30A 125V datasheet.pdf
ULTRAFIT VERT TIN PLATED NAT datasheet.pdf
CMOS Low Voltage 2 OHM SPST Switches IC datasheet.pdf