Amphenol Aerospace Operations MS3471W20-41A
MS3471W20-41A picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W20-41A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3471W20-41A.pdf
Availability of MS3471W20-41A
QUANTITY
MS3471W20-41A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W20-41A
Internal Part NumberEIS-MS3471W20-41A
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W20-41A
Related LinksMS3471, MS3471W20-41A Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3471W20-41A Details Description
Related parts for MS3471W20-41A
FOAM SWAB PRESATURATED 25 PCS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 WW datasheet.pdf
OSC VCXO 1.000GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V Y5V 0603 datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH ULOW 4DSBGA datasheet.pdf
CONN CONTACT FLAT 20-22AWG GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
INTERBUS-ST ANALOG INPUT MODULE datasheet.pdf
CONN CRIMP SKT 24-28AWG datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE10 M25 datasheet.pdf
RES 33 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf