TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471W22-41A
MS3471W22-41A picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W22-41A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT INLINE 41POS PIN
Datasheet Download
MS3471W22-41A.pdf
Availability of MS3471W22-41A
QUANTITY
MS3471W22-41A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W22-41A
Internal Part NumberEIS-MS3471W22-41A
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W22-41A
Related LinksMS3471, MS3471W22-41A Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471W22-41A Details Description
Related parts for MS3471W22-41A
RES SMD 680K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0306 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 4A TO220-2L datasheet.pdf
JPT HOUSING ASSY 4POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 30VC 8SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 24POS GLD datasheet.pdf