TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471W24-61SW
MS3471W24-61SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W24-61SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3471W24-61SW.pdf
Availability of MS3471W24-61SW
QUANTITY
MS3471W24-61SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W24-61SW
Internal Part NumberEIS-MS3471W24-61SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W24-61SW
Related LinksMS3471W, MS3471W24-61SW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471W24-61SW Details Description
Related parts for MS3471W24-61SW
CONN SOCKET SIP 34POS TIN datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 50POS datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
RES 22K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 5W SMBG datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
INSERT MALE 4+4POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER SILVER datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf