TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472L14-15PW-LC
MS3472L14-15PW-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L14-15PW-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN
Datasheet Download
MS3472L14-15PW-LC.pdf
Availability of MS3472L14-15PW-LC
QUANTITY
MS3472L14-15PW-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L14-15PW-LC
Internal Part NumberEIS-MS3472L14-15PW-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L14-15PW-LC
Related LinksMS3472L1, MS3472L14-15PW-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472L14-15PW-LC Details Description
Related parts for MS3472L14-15PW-LC
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 1.74 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf