TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472L14-18AY
MS3472L14-18AY picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L14-18AY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN
Datasheet Download
MS3472L14-18AY.pdf
Availability of MS3472L14-18AY
QUANTITY
MS3472L14-18AY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L14-18AY
Internal Part NumberEIS-MS3472L14-18AY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L14-18AY
Related LinksMS3472L, MS3472L14-18AY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472L14-18AY Details Description
Related parts for MS3472L14-18AY
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 14UF 10% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RTD L=20CM 4M datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf