TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472L14-19P
MS3472L14-19P picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L14-19P
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS3472L14-19P.pdf
Availability of MS3472L14-19P
QUANTITY
MS3472L14-19P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L14-19P
Internal Part NumberEIS-MS3472L14-19P
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L14-19P
Related LinksMS3472, MS3472L14-19P Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472L14-19P Details Description
Related parts for MS3472L14-19P
XFRMR LAMINATED 130VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X15.7X0.13" GREY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 6V datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.38A 80 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 1A 8-LFCSP datasheet.pdf