TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W16-23SW-LC
MS3472W16-23SW-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W16-23SW-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT
Datasheet Download
MS3472W16-23SW-LC.pdf
Availability of MS3472W16-23SW-LC
QUANTITY
MS3472W16-23SW-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W16-23SW-LC
Internal Part NumberEIS-MS3472W16-23SW-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (22)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W16-23SW-LC
Related LinksMS3472W1, MS3472W16-23SW-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W16-23SW-LC Details Description
Related parts for MS3472W16-23SW-LC
IC INVERTER SGL S-T 5-DSBGA datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.92A 100 MOHM datasheet.pdf
THERMOCOUPLE J datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
381 TB SOCKET RA datasheet.pdf
RES NTWRK 18 RES MULT OHM 27LBGA datasheet.pdf
LED DRIVER 96W 48V 277-480 datasheet.pdf