TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W16-26SZ-LC
MS3472W16-26SZ-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W16-26SZ-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT
Datasheet Download
MS3472W16-26SZ-LC.pdf
Availability of MS3472W16-26SZ-LC
QUANTITY
MS3472W16-26SZ-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W16-26SZ-LC
Internal Part NumberEIS-MS3472W16-26SZ-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W16-26SZ-LC
Related LinksMS3472W1, MS3472W16-26SZ-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W16-26SZ-LC Details Description
Related parts for MS3472W16-26SZ-LC
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X8R 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 8A TO-220SIS datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2.5MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO-214AB datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf