TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W20-16AW
MS3472W20-16AW picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W20-16AW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
MS3472W20-16AW.pdf
Availability of MS3472W20-16AW
QUANTITY
MS3472W20-16AW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W20-16AW
Internal Part NumberEIS-MS3472W20-16AW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W20-16AW
Related LinksMS3472W, MS3472W20-16AW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W20-16AW Details Description
Related parts for MS3472W20-16AW
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
SENSOR ABS PRESS 36.3 PSI MAX datasheet.pdf
PHOTO DIODE 900NM SMT LEAD FREE/ datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
RES 133 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16UQFN datasheet.pdf
POWER ENTRY datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 27POS datasheet.pdf